اجرای نمای چوبی
31
دسامبر

اجرای نمای چوب

در این مقاله قصد داریم برای شما عزیزان در رابطه با اجرای نمای چوب بحث کرده و اطلاعات مفیدی را ارائه دهیم. طراحی نما هر ساختمان یکی از مهم ترین بخش های آن  بوده و همیشه در معرض دید است، به همین دلیل باید برای انتخاب آن معیارهای خاصی را در نظر گرفت. اجرای نمای چوب جزو طراحی نمای مدرن به حساب می آید و قاعده مشخصی دارد. در ادامه به بررسی این قواعد می پردازیم، با ما همراه باشید.

برای طراحی نما ویلا/ساختمان خود با تیم مهندسین دژار تماس بگیرید.

تماس با ما

اجرای نمای چوب

نکات مهم برای انتخاب نمای ساختمان

میتوان گفت بیشترین استفاده از چوب در طراحی ویلا مدرن رایج تر است اما در طراحی نما ساختمان نیز مورد استفاده قرار میگیرد. در سطرهای بالاتر بر اهمیت نمای ساختمان تاکید شده و دانستیم باید طبق معیارهای خاصی نمای هر ساختمانی را مشخص کنیم؛ از جمله ی آن معیارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب نمای ساختمان طبق مصالح موجود در شهر: یکی از معیارهای بسیار مهم در انتخاب نمای ساختمان این است که مصالح مورد نیاز آن در شهر شما وجود داشته باشد. به طور مثال در شهر شما مصالح مورد استفاده در اجرای نمای چوب وجود داشته و می توانید با پرداخت هزینه های کمی این نما را اجرا کنید.

این در حالی است که اگر تمایل به اجرای نمایی داشته باشید و مصالح مورد نیاز آن در شهر شما وجود نداشته باشد، باید هزینه های رفت و آمد و همچنین حمل و نقل مصالح را هم در نظر بگیرید. به شما توصیه می کنیم برای این که برآورد هزینه های اجرای نما بیش تر از حد معمول نشود، حتما از مصالح موجود در شهر خود استفاده کرده و به سراغ دیگر نماها نروید.

 • انتخاب نمای ساختمان طبق نماهای آن منطقه: یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب و طراحی نمای ساختمان این است که با دیگر نمای آن منطقه هم خوانی لازم را داشته و طرح های کاملا مختلفی نباشند. به طور مثال اگر در منطقه ای هستید که ساختمان های اطراف دارای طراحی نمای مدرن می باشند، بهترین گزینه این است که نمای انتخابی شما هم همانند آن ها بوده و از یک سبک طراحی پیروی کرده باشند.
 • انتخاب نمای ساختمان طبق بودجه ی کارفرما: اگر شما طراح یک پروژه اید و برای طرح نمای آن ساختمان به دنبال ایده جدیدی هستید، توصیه می کنیم قبل از طراحی و اجرا حتما در رابطه با هزینه های آن با کارفرما مشورت کرده و در صورت موافت آن نما را اجرایی کنید؛ اما اگر بدون مشورت با کارفرما برای اجرای نمای خاصی اقدام کرده باشید، ممکن است مجبور به تخریب آن نما شوید.

آشنایی با انواع نماها

نمای چوبی

نمای چوبی یکی از پرطرفدارترین نماهای موجود در بازار بوده که دارای مزایای متفاوتی است. به طور مثال اجرای نمای چوب به شما قابلت انتخاب رنگ دلخواه را داده و می توانید آن را با اعضای داخلی ساختمان هماهنگ کنید. از دیگر ویژگی های اجرای نمای چوب می توان مقاومت بالا و همچنین مفید بودن برای محیط زیست را نام برد که استفاده از این نوع نما را طراحی ویلا مدرن رایج کرده است.

نمای رومی

این نما یکی از معروف ترین نماهای موجود در بازار بوده و اکثر افراد نمونه های اجرایی آن را دیده اند. اگر بخواهیم به چند مورد از ویژگی های نمای رومی اشاره کنیم، می توانیم مقاومت بالا و همچنین زیبایی آن را نام ببریم. اگر به دنبال اجرای نمایی با داوم بالا و قیمت به صرفه هستید، نمای رومی یا همان طراحی نما کلاسیک یک انتخاب بسیار خوب برای شما خواهد بود.

نمای کامپوزیتی

این نوع نما از ترکیب چند ورق خاص مانند پلاستیک فشرده و آلومینیوم ساخته می شود؛ به همین دلیل هم دارای مقاومت بسیار بالایی است در حالی که وزن سبکی دارد. اگر شما به دنبال یک نمای بسیار بادوام و با عمر طولانی هستید، توصیه می کنیم نمای کامپوزیتی را انتخاب کنید؛ البته لازم به ذکر است قیمت اجرایی این نما در مقایسه با دیگر نماها بیش تر خواهد بود.

نکات مهم در اجرای نمای چوب

اجرای نمای چوب بیش از اجرای هر نمای دیگری نیازمند رعایت نکات خاص می باشد، به همین دلیل در این بخش به نکات اجرایی نمای چوبی اشاره می کنیم.

 • برای تعیین میزان تراز دقت کنید که باید حداقل 3 سانتی متر بوده و کم تر از این مقدار اصلا اصولی نخواهد بود.
 • مقدار فاصله ی آهن کشی آکس به آکس برای زیر سازی اجرای نمای چوب، باید چیزی حدود 60 سانتی متر باشد.
 • در زمان قرار دهی چوب و ثابت نگه داشتن آن ها بین هر پیچ چیزی حدود 50 سانتی متر فاصله قرار داده و این مقدار اصلا کم یا زیاد نشود.
 • در صورت نصب چوب برروی سطح سیمانی حتما باید از پیچ های جنس گالوانیزه استفاده کنید که سایزی حدود 6 سانت داشته و همچنین دارای رول پلاک باشند.
 • در زمان اجرای نمای چوب برروی سطح فلزی دیگر نیاز به رول دار بودن پیچ ها نیست، اما باید آن ها از جنس گالوانیزه و دارای طول 6 سانتی متر باشند.
 • اجرای مراحل زیر سازی نیازی به رنگ آمیزی ندارد، اما در صورت امکان توصیه می کنیم آن را انجام دهید.
 • قبل از این که سطح مورد نظر برای نصب چوب ها آماده شود، محل پیچ ها را دریل کنید و این امر را در زمان دیگری انجام ندهید، چرا که سبب ایجاد ترک در سطح چوب خواهد شد.
 • قبل از این که هر مرحله از اجرای نمای چوب را انجام دهید، برای برش چوب ها طبق ابعاد مشخص شده در نقشه ی اجرایی اقدام کنید.
 • در مراحل آخر اجرای نمای چوب سعی کنید چوب های قرار داده شده چیزی حدود یک سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشند؛ دقت کنید میزان ذکر شده بیش تر یا کم تر نشود که اصلا اصولی نخواهد بود.
 • در صورت انتخاب سطح سیمانی برای اجرای نمای چوب حتما از تراز بودن آن مطمئن شوید.
طراحی نما مدرن

در نهایت باید بدانید که رعایت تمامی نکات اجرای برای نمای چوب بسیار مهم بوده و نمی توان بی تفاوت از کنار آن ها رد شد. به شما توصیه می کنیم در صورت انتخاب نمای چوب حتما از طراح ماهر در این زمینه کمک گرفته تا بتوانید نمایی با عمر طولانی داشته باشید.

از این که این مقاله را تا به انتها مطالعه کردید، ممنونم و امیدوارم برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.